пʼятниця, 4 грудня 2015 р.

Конспект уроку 6 клас, "Моя улюблена книга"

ПЛАН-КОНСПЕКТ
уроку з англійської мови в 6-му класі
Дата:                                                                 
Тема: МОЯ УЛЮБЛЕНА КНИГА
Мета:
практична: —  активізувати навички  монологічного та діалогічного мовлення з теми;
   повторити лексичні одиниці з теми;
   ознайомитись з новими лексичними одиницями з теми;
   активізувати навичку читання;
    активізувати навичку письма.
освітня:  — навчити учнів формулювати думку, висловлюватись правильно, логічно завершеними реченнями;
   нагадати співвідношення книг з літературними стилями.
розвиваюча: — розвивати мовленнєві здібності: пам'ять, увагу, мислення учнів.
виховна:     — виховувати здатність працювати у колективі, команді;
— виховувати здатність дотримуватися вимог дисципліни;
   виховувати здатність виконувати завдання вчителя;
   виховувати ввічливе ставлення до вчителя, однокласників, оточуючих.
Обладнання уроку: підручники, дошка, робочі зошити, роздатковий матеріал

Хід уроку

Етап І. Початок уроку. Організація класу. Бесіда з черговим

Мета: Повідомлення теми та цілей уроку
Прийом: Вітання та бесіда з класом
T.:     Hallo, everybody! I’m glad to see you.  How are you? I’m glad you are fine.
         Who is on duty today?
         Who is absent today? What‘s the matter with him/her?
T.:     We continue working on the topic “Hobbies” and today we will speak about  books in your life. Today we will discuss your favourite books. Don’t forget to hand in the books with your home tasks.

Етап ІІ. Мовленнєва зарядка

Мета: введення учнів в іншомовне середовище
Прийом: Гра «Mindmap»
T.; I would like you now to think of  the title of your favourite book. Come up to the blackboard and write these books  around  the  main word:

 
 





Етап  III. Активізація навички читання
Мета:  активізувати навичку читання
Прийом: читання, переклад, співставлення
T.: Read  and translate these three short annotation of different books in your books on p. 90. What books are they about?
a. Captain Grant’s Children by Jule Vern
b. Robinson Crusoe by Daniel Defoe
C. Harry Potter by Joanne K. Rowling

Етап ІV.  Активізація лексичних одиниць

Мета: повторити лексичні   одиниці, ознайомити з новими ЛО
Прийом: переклад і запис у словник
T.: Read the following words, translate them and write them down into your vocabulary. Don’t forget to add a transcription  at home.


honest
dishonest
kind
generous
strong
clever
poor
evil
cheerful
brave
intelligent
tough
innocent
attractive
gentle
charming
skilful
truthful
courageous
naughty
creative
selfish




Етап V.  Активізація навички монологічного  мовлення

Мета: активізувати навичку монологічного мовлення
Прийом: висловлення особистої точки зору
T.: People or animals in a book are called characters. Which words can you use to describe the following characters? Why?
Robinson Crusoe, Harry Potter, Captain Grant, Red Riding Hood, Star Boy


honest
dishonest
kind
generous
strong
clever
poor
evil
cheerful
brave
intelligent
tough
innocent
attractive
gentle
charming
skilful
truthful
courageous
naughty
creative
selfish


VI. Пауза для релаксаці
T.: Now І can see you are a bit  tired. Please,  stand up. Repeat after me and show  the correspondent part of the body:


Head, shoulders,
Knees and toes,
Knees and toes.
Head, shoulders,
Knees and toes,
Knees and toes.
Eyes and ears,
Mouth and nose,
Head, shoulders,
Knees and toes,
Knees and toes.


T.: Thank you, you can take your places.

Етап VII.  Активізація навички читання

Мета: активізувати навичку читання
Прийом: читання та переклад
T.: Read the poem, translate it and be ready to answer the questions:

Етап VIII.  Активізація навички діалогічного  мовлення



Мета: активізувати навичку діалогічного  мовлення
Прийом: відповіді на запитання
T.: Read a question from ex. 23 p. 91 and then address the person to answer it.
1. What kind of books do you enjoy reading?
2. Do you sometimes read the same book again and again?
3. What book have you read more than once?
4. What was the reason fro that?
5. What are the reasons why you choose  a book to read?
6. Do you often choose a book because a friend has recommended it?
7. Can you reproduce a memorable episode that impressed you the most in your reading?
8. What is it about?
9. Who are your favourite authors?
Етап   IX. Активізація навички письма
Мета: активізувати навичку  письма
Прийом: складання власних речень
T.: Write a short annotation of one of your favourite books. Describe the main events of the book,   where, when and how do they take place? Who are the main characters? What kinds of people are they? Who would you recommend this book to?
T.: Read your annotation to the class. Let your friends guess what book it is.

Етап X. Пояснення домашнього завдання

Мета: задати роботу додому
Прийом: запис домашнього завдання на дошці і в щоденниках
Режим: Вчитель ® клас
T.: Now, open your diary books and write down the home task for the next time. You task is to do ex. 1-2 p, 5 in your work books and to learn the poem on p. 91 by heart
Етап XI. Підсумки роботи. Мотивація оцінок
T.: So today we have worked rather hard and we have done a nice piece of work. I’m very glad and satisfied to work with such a bright class. All of you were rather bright and active. So your marks for today are … (motivation)
Етап ХII. Завершення уроку
T.:   So what have we done today?
       What have you revised today?
What have you learned  today?

What was new for you today?

Немає коментарів:

Дописати коментар